Kurumsal Kimlik

AnasayfaKurumsal Kimlik

Dünyada binlerce kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar özellikleri birbirinden farklıdır. Nasıl insanların bir kimlikleri bulunuyor ise kurumların da bulunmaktadır. Bir kurumun davranışlarını ve duruşunu temsil etme biçimi kurumsal kimlik olmaktadır. Bu kimlik, kurumun kendini ifade etme şekli olmaktadır. Bu kimliği oluşturan bazı öğeler bulunmaktadır.

Kurumsal Kimliğin Ana Öğeleri Nelerdir?

Her kurumun mutlaka bir kimliği bulunmaktadır. Bu kimlikler ile kendilerini temsil ederek işlerini gerçekleştirmektedirler. Bu kimliği oluşturan ana öğeler bulunur.

Logo ve Slogan

Kurumsal kimliğin oluşumunda en önemli iki öğe bulunmaktadır. Bu öğeler slogan ve logo tasarımı olmaktadır. Bir markaya baktığımı zaman ilk olarak dikkatimizi logo çekmektedir. Logonun yanında veya altında bulunan slogan ise ikinci dikkatimizi çeken öğe olmaktadır. Slogan uzun bir cümle olmaz. Sadece birkaç kelimeden oluşur. Dikkat çekici bir slogan olması gerekir ki müşterilerin dikkatini çeksin. Ayrıca yaptığı iş ile de ipucu verebilir.

Font ve Kurumsal Renk

Marka için kimlikte logo ve slogandan sonra en önemlisi kurumsal renk ve font olmaktadır. Bu iki öğeyi de çok dikkatli seçmeniz gerekir. Bunun nedeni ise seçtiğiniz renk ve fontun markanın her işinde kullanmanız gerektiği içindir. Zarflar, resmi evraklar, kartvizitler, web siteleri, sosyal medya, dosyalar vb. Gibi bölümlerin hepsinde renk ve font seçiminiz önemli bir rol oynayacaktır. Seçmiş olduğunuz öğeler müşteri üzerinde pozitif duygular uyandırması gerekmektedir. Böylece müşterilerin sizin markanızı seçmesini sağlayabilirsiniz.

Kartvizit Seçimi

Kurumsal açıdan en önemli olan öğelerden biri kartvizit olmaktadır. Kartvizit firma veya kişi ile ilgili karşı tarafı tüm ihtiyaç duyacağı bilgileri vermektedir. Günümüz içerisinde kartvizitler reklam amacı da taşımaktadır. Düz, sıradan bir kartvizit seçmek yerine rengi, şekli, kâğıdın kullanıldığı kâğıt ve bu kağıdın kalınlığı gibi birçok unsura da dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni tanışmış kişiye vereceğiniz bu kartvizit karşıdaki kişinin dikkatini çekmesi gerekmektedir. Böylece daha çok müşteri elde edebilirsiniz. Kartvizit seçimlerinizde dikkatli olmanız önerilmektedir. 

Antetli Kağıtlar

Kimliği destekleyen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden biri de antetli kağıtlar olmaktadır. Antetli kağıtlar firmanıza ait olan tüm kurumsal bilgileri üzerinde taşıyan kağıtlar olmaktadır. Müşterinizle paylaşacağınız bu kağıtları seçerken dikkat etmeniz gerekmektedir. Antetli kağıtlar olduğu gibi antetli dosyalar ve zarflar da bulunmaktadır. Bunların üzerinde de kurumunuza ait bilgiler bulunacaktır. Müşterilerin dikkatini çekmesi için antetli belgelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Muhasebe Dokümanları, Araç ve Bina Giydirme

Kimlik için önemli olan bir diğer öğeler ise muhasebe dokümanları olmaktadır. Bu dokümanlar fatura, makbuz, irsaliye ve form olmaktadır. Bu dokümanlarda da kimliğinizi belirteceğiniz için seçimlerinizde dikkat etmelisiniz. Diğer önemli olan öğeler ise araç tasarımları ve bina cephesi giydirme olmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman müşterilerin sizin binanızda kimliğinizi görmesi gerekmektedir. Bu yüzden bina cephesi giydirme yapılmaktadır. Aynı zamanda şirket araçları ile birlikte gidilen her yerde reklamınızı yapmanız mümkün olmaktadır.

Şirket Giyim Kuralları ve Ambalaj Kağıtları

Şirket giyim kuralları da kimliğini gösteren bir başka etmendir. Şirket giyim kuralları ile birlikte nasıl bir kurum olduğunu gösterebilirsiniz. Giyim kurallarını şirketinizin çalışma alanına göre belirlemeniz gerekmektedir. Bir başka öğe ise ambalaj kağıdıdır. Müşterilerin için kullanacağınız ambalaj kağıtlarında markanız için kimliğinizi belirtmeniz önemli olmaktadır. Böylece reklam da yapmış olursunuz.

cPanel Plesk Litespeed Cloudlinux Microsoft.net Comodo Visa/Master
ABONE OL
Top