Brief Nedir?

AnasayfaMakaleDanışmanlıkBrief Nedir?

İyi brief vermek

Günlük hayatımızda yaptığımız çalışmaların daha anlaşılır olması için ön bir anlatım yapılması gerekiyor. Örneğin ışık hızı hakkında bilgisi olmayan birine 1 ışık yılı denildiğinde bunu tam olarak anlayamaz. Bundan dolayı önce ışık hızı hakkında dinleyicilere bilgi verilmesi, sonra ışık hızının detaylarına girilmesi gerekiyor. Aynı şekilde brief hakkında konu anlatırken brief kavramından da bahsedilmesi gerekiyor.

Brief nedir? Nasıl kullanılır?

Brief, kısa anlamına gelmektedir. Daha geniş açıklamak gerekirse brief kısaca anlatmak, ön anlatım yapmak demektir. Yani bir proje hakkında bilgi sunarken o proje hakkında bir brief çalışması yapılır. Bu çalışmada proje hakkında bazı ön bilgiler sunulur. Bu da projenin amacının daha iyi anlaşılmasını sağlar.

İyi bir brief yazmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi yazının düzeni ve güzel görünümü. Yani çalışmanın düzenli ve özenli olması kullanıcılar tarafından dikkat edilen bir husus olmaktadır.

Brief sayfasında projenin amacı, hedefi, hedef kitlesi, ne olduğu, bütçesi, stratejisi, vermek istediği mesajı gibi çeşitli bilgiler yer alır. İyi bir brief vermek için yazarın bu gibi detaylara dikkat etmesi, çalışmayı en iyi şekilde hazırlaması gerekiyor.

Brief kullanmanın avantajları

Brief vermek, projeyi inceleyen kullanıcıların ön anlatım sayesinde projeyi daha iyi anlamasını sağlar. Brief içerisinde yazan projenin ne olduğu, projenin hedefi gibi özet bilgiler proje hakkında ön bir bilgi sunacağı için kullanıcı konuya daha iyi hakim olur.

Brief yazmanın bir diğer avantajı, projeyi daha çok yükseltmesidir. Brief vermek, hem projenin popülerliğini arttırır, hem de diğer kullanıcılar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu da projenin kısa sürede büyümesinde önemli bir faktör olur.

Bir Brief örneği

Örneğin bir ürün projesi olsun. Bu ürün yüzdeki siyah ve kırmızı noktaları gideren bir krem olsun. Ürün hakkında uzun uzun bilgilerin yer aldığı bir proje olsun. Bu ürün hakkında bir de brief yer alsın. Brief içerisinde ürünün ne olduğu, ürünün amacı, ürünün hedef kitlesi ve ürünün stratejisi hakkında özet bilgiler yer alır. Bu bilgiler de kullanıcılara yardımcı olur.


Top