Dijital Pazarlama

AnasayfaMakaleDijital PazarlamaDijital Pazarlama

Pazarlama, insan ihtiyaçlarını karşılamak için ürün ve hizmet üretmek ve bu ürün ve hizmetleri insanlara çeşitli yollarla ulaştırmak demektir.

Televizyon, gazete, billboard ve radyo gibi geleneksel iletişim mecraları dışında kalan internet, mobil veya interaktif pazarlama araçlarını kullanarak, markanız ve işiniz için gerekli desteği sağlayacak pazarlama aktivitelerinin tamamı ise dijital pazarlama olarak adlandırılır.

Dijital pazarlamada yenileme/düzeltme yapmak masrafsız ve oldukça kolaydır. Yanlış olan bir görsel ya da metni istediğiniz zaman düzenlemeniz mümkündür. Ama aynı işlemi binlerce kopyası basılmış broşürlerde yapmanız çok zor ve maliyetlidir.

Dijital pazarlama hayatımızın artık her alanında yer edinmiştir. Her birimiz gün içinde iş için ya da özel amaçlı olsun mutlaka belli bir dijital mecra, mobil ya da internet ile temas halindeyiz.

Dolayısıyla bunun farkında olan dijital pazarlamacılar, hedef kitleye (yani size) bir markanın veya bir hizmetin ulaştırılması için tüm bu kanalların kullanılması gerektiğini bilirler.

Dijital pazarlama sayesinde; mesajımızı, anlatmak istediğimizi, ürünümüzü, hizmetimizi belli bir kitleye hızlı ve etkili bir biçimde ulaştırmak mümkündür.

Firmaların dijital pazarlama yapma nedenlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Pazar araştırması
 • Firmanın İnternette bulunabilir olması
 • Firmanın tanıtımı
 • Yerel mağazaya ziyaretçi çekmek
 • Web sitesine ziyaretçi çekerek reklam geliri elde etme
 • Üyelik/Başvuru/Form alma
 • Ürün veya hizmet satışı

Dijital pazarlama ticari faaliyetleriniz için olmazsa olmazdır. O nedenle bu konuya gereken önemi vermeli, firmanızı, markanızı uzman kişilere emanet etmelisiniz.

Dijital pazarlama uzmanı ne yapar?

Dijital pazarlama uzmanları yukarıda bahsettiğimiz tüm bu sürecin uygulayan kişilerdir. Diğer blog sitelerindeki gibi “analitik düşünce yapısına sahip olmalı” gibi klişe sözler söylemeyeceğim. Çünkü dijital pazarlama uzmanlarının analitik düşünce dehası olması gerekmiyor.

Dijital pazarlama uzmanları takip ve analiz programları kullanarak bilgiyi süzer, önceki verilerle karşılaştırır ve bir sonuca varır.

Dijital Pazarlama Temel Adımları

Dijital pazarlama uzmanları aşağıdaki başlıklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

 • Elde Etme
 • Dönüşüm Sağlama
 • Ölçme Ve Optimize Etme
 • Koruma Ve Büyütme

Şimdi bu başlıklara kısaca açıklayalım.

Elde Etme

Hedef kitlemize ulaşmak ve bir anlamda onları elde edebilmek için farklı yollar mevcuttur. Bazı elde etme yöntemleri şunlardır;

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • SEM (Arama Motoru Reklamcılığı)
 • SMM (Sosyal Medya Pazarlaması)
 • E-mail Marketing (E-posta Pazarlama)
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)
 • Advertising Partnership (Reklam Ortaklığı)
 • Online PR (Dijital İtibar Yönetimi)

Dönüşüm Sağlamak

Dönüşüm, siteye çekilen ziyaretçinin belirli bir işlemi gerçekleştirmesi ve o işlemi başarıyla tamamlaması durumudur. Bu işlem bazen bir satın alma olabilir, bazen bir form doldurma olabilir ya da bir telefon numarasına tıklayıp sizi araması olabilir.

Ancak dönüşümü bire bir satışla ilişkilendirmemek gerekir. Örneğin; satış butonu olmayan bir site varsa oradan telefon yolu ile ulaşacaksa, dijital pazarlamacı kişiyi size ulaştırdığı anda dönüşümü sağlamış demektir. Fakat arayan müşteriyi telefonda güzel karşılayıp satışı tamamlayamazsanız bu tamamen sizin sorununuzdur. Çünkü dijital pazarlamacı müşteriyi size ulaştırarak dönüşümü tamamlamış oluyor.

Sitede satın alma olsa bile dijital pazarlamacı size trafiği getirdiğinde, satın almalar düşükse bunun başka faktörleri de olabilir. Ürünün pahalı olması, sitenin kullanışsız olması gibi..

Beraber çalıştığınız dijital pazarlama uzmanı mutlaka size bu konularda da bilgi verecektir. Eğer siz de dijital pazarlama hizmeti alıyorsanız, trafiğin neden satışa dönüşmediğini iyi analiz etmelisiniz.

Ölçme ve Optimize Etme

Çalışmalar yapıldı, siteye trafik sağlandı, sitede belli oranda bir dönüşüm var fakat bu noktada “işler çok iyi” diyip arkamıza yaslanmıyoruz. Yaptığımız işlemleri kullandığımız platformları analiz edip geliştiriyoruz.

Koruma ve Büyütme

Elde ettiğimiz hedef kitlemizi korumak ve arttırmaya çalışmaktır. Müşterilerinizi elde tutmak elde etmekten daha zor ve maliyetlidir. Bu nedenle sizden bir şekilde alışveriş yapmış müşterinize özel kampanyalar, indirimler yapabilirsiniz.

Örneğin; e-ticaret sitenizden ürün alan müşteriye bir sonraki alışverişinde kullanmak üzere indirim kuponu tanımlayabilir ya da alışveriş yapmaya devam ettikçe bonus toplayabileceği bir sistem sunabilirsiniz. Kişiye özel e-posta ve kısa mesajlar ile özel fırsatlar iletebilirsiniz.


Top